Przejdź do treści
Przejdź do stopki

2018 rok

Treść

 

13.09.2018r. - Przygoda w Bieszczadach

 

Nasza weekendowa przygoda w Bieszczadach trwała od 7 do 9 września 2018r. Tajemnice podkarpacia poznawało 50 uczestników. Zwiedzaliśmy cerkiew w Górzance,  odwiedziliśmy Siekierezadę w Cisnej czyli biesowską knajpę, mieliśmy okazję podróżować Bieszczadzką Kolejką Leśną do Balnicy zwaną „bieszczadzką ciuchcią” oraz kosztowaliśmy lokalnych wyrobów. Pomimo niesprzyjającej pogody wyruszyliśmy do schroniska pod Małą Rawką podziwiając  przyrodę Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Panoramą Jeziora Solińskiego zachwycaliśmy się  z punktu widokowego w Polańczyku oraz podczas rejsu statkiem po jeziorze, a także spacerując po zaporze w Solinie. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Budownictwa Ludowego- Skansen w Sanoku.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych wycieczek za udział, dobrą zabawę oraz wspólnie przeżyte przygody.

 

Projekt „Akademia dla aktywnych” realizowany jest przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” dofinansowany ze środków Gminy Czernica.

 

GALERIA ZDJĘĆ

                                                                                              Renata Godek-Fiet

zastępca kierownika

GOPS w Czernicy

 

 


26.06.2018r. - W mieście Kopernika i na zamku krzyżackim

 

W dniach 23-24 czerwca grupa 50 osób z Czernicy wyruszyła w podróż do miasta Mikołaja Kopernika – Fromborka oraz do największego średniowiecznego zamku krzyżackiego w Malborku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miasta położonego nad Zalewem Wiślanym Fromborka, w którym szukaliśmy śladów polskiego astronoma. Odwiedziliśmy Muzeum Mikołaja Kopernika, w którym mogliśmy zobaczyć repliki dawnych instrumentów astronomicznych, księgi naukowe, popiersia oraz wizerunki Kopernika. Dodatkową atrakcją była zabytkowa ceramika, wykopaliska archeologiczne jak również fragmenty gotyckich witraży. W wieży Radziejowskiego przy pomocy Wahadła Foucaulta przeprowadziliśmy doświadczenie, które potwierdza, że Ziemi obraca się wokół własnej osi. Z wieży podziwialiśmy panoramę miasta wraz z zabytkami oraz Zalew Wiślany z portem morskim.  W centralnym miejscu Wzgórza Katedralnego znajduje się Bazylika Archikatedralna NMP i św. Andrzeja Apostoła, w której został pochowany Mikołaj Kopernik. Oprócz kaplic i ołtarzy znajdują się tam odnowione, zabytkowe organy. Pierwszy dzień wędrówki zakończyliśmy seansem „ Na początku” w Planetarium, podczas którego zobaczyliśmy obraz nieba z dowolnego punktu na Ziemi, wędrówkę Słońca, powstanie Ziemi i innych planet, drogę komet i obrazy tysięcy gwiazd. Niedziela poświęcona była na wyprawę do Zamku w Malborku, który był siedzibą i stolicą Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego zwanego Zakonem Krzyżackim. Oglądaliśmy komnaty, Wielki Refektarz, kuchnię, Izbę Konwentu oraz wiele innych pomieszczeń, które wchodzą w skład kompleksu zamkowego. Na dziedzińcu z krużgankami znajdują się figury czterech Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. Największa średniowieczna twierdza zbudowana  z tysięcy cegieł wywarł na uczestnikach wyjazdu niezapomniane wrażenie. Zmęczeni, ale z nowymi doświadczeniami   i przeżyciami w godzinach wieczornych wróciliśmy do Czernicy.

 

Projekt „Akademia dla aktywnych” realizowany jest przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” dofinansowany ze środków Gminy Czernica.

 

Galeria zdjęć ...

Renata Godek-Fiet

zastępca kierownika

 

 


25.05.2018r. - Zakopane i Kopalnia Soli w Wieliczce


Te atrakcyjne miejsca zwiedzaliśmy podczas weekendowego wyjazdu w dniach 19 i 20 maja 2018r. W wycieczce udział wzięło 44 osoby. Pierwszego dnia zachwycaliśmy się zabytkami i architekturą Zakopanego oraz przepiękną górską przyrodę. Widoki roztaczające się z Gubałówki w słoneczną i ciepłą majową sobotę fascynowały wycieczkowiczów. Poznaliśmy historię Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem oraz podziwialiśmy ołtarz papieski znajdujący się w ogrodach za Sanktuarium. Odwiedziliśmy Muzeum Jana Kasprowicza i usłyszeliśmy o jego życiu i twórczości. Duże wrażenie na turystach zrobił Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. W drugi dzień trasą turystyczną przemierzaliśmy Kopalnię Soli kamiennej w Wieliczce. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy w godzinach wieczornych do Czernicy.

 

Prezentacja

Renata Godek-Fiet

33505