Przejdź do treści
Przejdź do stopki

2014 rok

Treść

 


 

                                       


 

04.11.2014r. - PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

 

   W październikowy wieczór 24.10.2014 w świetlicy wiejskiej w Czernicy miało miejsce spotkanie mieszkańców Gminy Czernica, na którym odbyła się prelekcja na temat emisji głosu i wspomnienia z wycieczek.

   Podczas spotkania w przygotowanej prezentacji multimedialnej odbył się pokaz zdjęć z wycieczek, oraz innych działań w roku 2014, zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Rozwiń Skrzydła” działające przy GOPS w Czernicy.

   Atrakcją wieczoru był aktor śpiewak, Pan Mirosław Owczarek, który zaśpiewał „najpiękniejsze melodie świata” i powiedział nam, dlaczego „śmiech to zdrowie”.

   Mieszkańcy Gminy Czernica jak zwykle odpowiedzieli na zaproszenie i licznie przybyli na spotkanie. Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku wspomnieniom nie było końca. Wspólne śpiewy, wszechogarniający śmiech zapewnił nam przemiłą i niezapomnianą atmosferę.

   Utwierdziło to nas w przekonaniu, że warto działać i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy nigdy nie zawodzą i zawsze licznie biorą udział w naszych działaniach.

 

                                                                                                                                 Anna Galińska

GOPS Czernica

 ZAPRASZAMY DO GALERI ZDJĘĆ

 

 


16.10.2014r. - Zapraszamy na "Wspomnienia z wycieczek"

 

ZAPRASZAMY

w dniu  24.10.2014r. o godz. 17:00 do świetlicy  wiejskiej w Czernicy na spotkanie pt.: „WSPOMNIENIA Z WYCIECZEK”

 

Wspólne biesiadowanie przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku. Będzie to okazja do podzielenia się wrażeniami oraz opiniami o organizowanych wycieczkach w roku 2014 przez Stowarzyszenie „Rozwiń Skrzydła„ działające przy GOPS w Czernicy.

 

Podczas spotkania odbędzie się pokaz zdjęć z wycieczek oraz innych działań w roku 2014. ATRAKCJĄ WIECZORU będzie aktor śpiewak, który powie nam dlaczego „Śmiech to zdrowie”.

 

Liczba miejsc ograniczona,  zapisy do dnia 22.10.2014r.  osobiście w siedzibie GOPS w Czernicy , ul. Wrocławska 78 lub telefonicznie:(71)318-01-80; 721-262-141; 782-291-944

 

 

Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” w ramach projektu „Kraina wiedzy” dofinansowanego ze środków Gminy Czernica

 

 

 

 


16.10.2014r. - Wycieczka do Lubiąża za nami

 

    W słoneczną sobotę 11-tego października grupa mieszkańców gminy Czernica wybrała się w podróż w okolice Wrocławia. Celem zwiedzania był cysterski zespół klasztorny w Lubiążu, Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej,  zamek w Wojnowicach oraz ogród japoński we Wrocławiu.

    Wycieczka została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Rozwiń Skrzydła” utworzone przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czernicy w ramach projektu „Kraina wiedzy” dofinansowanego ze środków Gminy Czernica. Na wycieczkę wybrało się ponad 50-siąt osób.

    Pierwszym zwiedzanym obiektem było opactwo Cystersów w Lubiążu. Piękny kompleks lecz zrujnowany przez lata zaniedbań i dewastacji nareszcie zaczyna lśnić dawną świetnością. Odnowione zostały 3 z 300-stu komnat. Zbiórką funduszy na remont zajmuje się Fundacja Lubiąż. Opactwo znane jest również z organizowanych tu imprez muzycznych czy wystaw artystycznych.

    Na drodze z Lubiąża do Wrocławia znajduje się Środa Śląska a w niej Muzeum Regionalne. W muzeum odbywa sięaktualnie kilka wystaw, między innymi wystawa pt.:„Przez życie z magią i tradycją”. Atrakcją jest wieża więzienna oraz makieta planu miasta obwarowanego murami obronnymi, które do dziś dnia zostały prawie w nienaruszonym stanie.

    Również w pobliżu Wrocławia, w powiecie średzkim, znajduje się miejscowość Wojnowice, a w niej zamek na wodzie. W ogrodzie przy zamku odbyły się przygotowane przez psychologa w ramach projektu zabawy integracyjne z elementami komunikacji interpersonalnej.

    Ostatnim punktem wycieczki był Ogród Japoński we Wrocławiu a zwieńczeniem pokaz specjalny fontanny multimedialnej pt.:” Marzenia”.

 

    W bieżącym roku jest to już ostatnia wycieczka, jednak uczestnicy wycieczek oraz innych działań realizowanych w 2014 będą mieli okazję do kolejnego spotkania w dniu 24.10.2014 w świetlicy wiejskiej w Czernicy o godz. 17:00. Na przybyłych czekać będzie słodki poczęstunek oraz niespodzianka wieczoru – aktor śpiewak. Zapraszamy !

 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Ewa Ławniczak

GOPS Czernica

Członek Stowarzyszenia

na rzecz mieszkańców gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła”

 

 

 

 


29.09.2014r. - Zapraszamy na wycieczkę do Lubiąża, Środy Śląskiej, Wojnowic

 

Więcej (kliknij w plakat obok)

  


24.09.2014r. - Wycieczka pt.: „Powrót do przeszłości”

 

W słoneczny wrześniowy weekend Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej „Rozwiń skrzydła” utworzone przy GOPS w Czernicy zorganizowało dwudniową wycieczkę do Gniezna, Biskupina, Torunia i Ciechocinka. W wyjeździe wzięło udział 46 osób.

Zwiedzanie rozpoczęło się od Gniezna, od spotkania z przewodniczką, która oprowadziła po Muzeum Początków Państwa Polskiego. Dzięki projekcji filmów w technologii 3D była okazja do obejrzenia wydarzeń z historii i kultury średniowiecznej Polski oraz obejrzenia wystawy „Otwarte okno ikony”. Będąc w mieście nie można było pominąć Katedry oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Pamiątkowe zdjęcie zrobione zostało na placu przed Katedrą przy pomniku Bolesława Chrobrego.

Kolejnym etapem wyprawy był Biskupin. W czasie zwiedzania pobytu odbywał się festyn archeologiczny. Atrakcją była możliwość zapoznania się z codziennym życiem i obyczajami dawnych mieszkańców grodu.

Po całodniowym przemierzaniu śladami pierwszych Piastów nastał czas na zakwaterowanie i posiłek w ośrodku. Późnym wieczorem w pełnym składzie, wycieczkowicze wzięli udział w prelekcji na temat udzielania pierwszej pomocy. Trener profesjonalnie poprowadził zajęcia a każdy zainteresowany mógł spróbować wykonania resuscytacji na fantomie. Po szkoleniu był czas na wspólne biesiadowanie przy kiełbasce z grilla.

Niedziela przeznaczona była na zwiedzanie Torunia i Ciechocinka. Z przewodniczką wycieczki odbył się spacer po starówce miasta, wysłuchaliśmy kilku legend dotyczących Torunia i była okazja do odwiedzenia Domu Mikołaja Kopernika, w którym czas stanął w miejscu. Na koniec pobytu w mieście była możliwość zakupienie pamiątek i  pysznych pierników.

Ostatni punkt wycieczki edukacyjno-integracyjnej to Ciechocinek. Słynnym deptakiem przeszliśmy do Tężni. Była także możliwość podziwiania pięknego parku uzdrowiskowego.

Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu z Gminy Czernica w ramach projektów „Akademia dla aktywnych” i „Kraina wiedzy”.

Wszystkim uczestnikom wyjazdu dziękujemy za mile spędzony wspólnie czas.

                                                                                                                                            

Zapraszamy do galerii zdjęć ...

                                                                                                                                             Agata Wojtaszewska GOPS Czernica

 

 


WYCIECZKA DO GNIEZNA - BISKUPINA – TORUNIA - CIECHOCINKA
W DN. 20-21.09.2014 R.
Wyjazd dla mieszkańców gminy Czernica
 
 

PROGRAM WYCIECZKI:

 

I. dzień: wyjazd z Czernicy o godz. 6:00,przyjazd do Gniezna- zwiedzanie Starówki z przewodnikiem m.in. Katedra Gnieźnieńska, Skarbiec Katedry w Muzeum Archidiecezjalnym, Muzeum Początków Państwa Polskiego; przyjazd do Biskupina: Muzeum Archeologiczne - najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie Środkowej, przyjazd do ośrodka, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg;
II. dzień:śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Torunia, zwiedzanie z przewodnikiem m.in.: Krzywa Wieża, Spichlerz, Rynek Staromiejski, Ratusz, Dom Mikołaja Kopernika, Piernikowa Aleja Gwiazd, przejazd do Ciechocinka – spacer po najciekawszych miejscach uzdrowiska, Tężnie – unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowania wody z solanki, czas wolny na posiłek we własnym zakresie, powrót do Czernicy w godz. wieczornych.
 
 

Koszt wycieczki wynosi 160 zł ( w tym: dofinansowanie dojazdu, nocleg, ubezpieczenie, przewodnik, wyżywienie - obiadokolacja w sobotę i śniadanie w niedzielę, opieka pilota) + bilety wstępu: 45 zł nor./34 zł ulg.

 

 
 

Liczba miejsc jest ograniczona.

 

 

Zapisy i wpłaty do dnia 12.09.2014r. w GOPS w Czernicy, ul. Wrocławska 78; więcej informacji tel: 71-318-01-80, 782-291-944, 721-262-141.

 

 
Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń skrzydła”, w ramach projektu „Akademia dla aktywnych”, dofinansowanego ze środków Gminy Czernica.

 


 

03.07.2014r. - „ W Pradze byliśmy i knedliczki jedliśmy”

               

     W piękną, słoneczną sobotę 28 czerwca 2014 r. tym razem mieszkańcy gminy Czernica poznali stolicę Czech. W wycieczce do Pragi wzięło udział ponad 90 osób.

 

   Dzięki przewodnikom uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzenia najważniejszych miejsc i usłyszenia ciekawostek o mieście. Na trasie podróży nie mogło zabraknąć takich miejsc jak m.in.:  Hradczany, Zamek Królewski, Most Karola, Rynek Staromiejski z Ratuszem i zegarem Orloj, Josefov – dzielnica żydowska, Plac Wacława. Zwiedzanie rozpoczęto od obejrzenia ceremonii zmiany warty Straży Zamkowej na dziedzińcu Zamku Hrad. Było to niezwykłe widowisko miłe dla oczu i uszu, ponieważ ceremonii towarzyszyła muzyka odgrywana przez wojskowych trębaczy z okien pierwszego piętra budynku. Spacerując Mostem Karola można było obejrzeć kilkadziesiąt barokowych rzeźb usytuowanych wzdłuż mostu, wśród których jest figura Jana Nepomucena. Legenda głosi iż potarcie postaci Świętego na prawym i lewym reliefie przynosi szczęście. Z mostu roztacza się piękny widok na spokojną Wełtawę i panoramę miasta. Będąc w Pradze nie można było pominąć kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej, w którym znajduje się figurka Praskiego Dzieciątka Jezus. Na pamiątkę każdy ze zwiedzających otrzymał obrazek  z modlitwą w języku polskim.

 

    Po wyczerpującym zwiedzaniu była chwila na skosztowanie czeskich specjałów tj. knedlików   z zasmażaną kapustą, smażonego sera oraz piwa. Był to również czas na z zrobienie zakupów na bazarku, wśród których królowały słynne w Czechach lalki, kukiełki oraz kreciki z bajki rysunkowej. A w drodze powrotnej była okazja zrobić zakupy spożywcze w przygranicznym sklepie, powodzeniem cieszyły się lentilki i czekolada studencka.

 

  Praga to mieszanka stylów architektonicznych – romańskiego, gotyckiego, renesansowego, klasycznego, barokowego, kubistycznego i art  nouveau, miasto, które urzeka swoimi budowlami i klimatem, do którego chce się wracać…

 

Organizatorzy w tym pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy dziękują wszystkim uczestnikom wycieczki, to dzięki nim udało się zrealizować cały plan podróży, a czas upłynął w miłej atmosferze.

A.W.

GOPS w Czernicy

 

 Zapraszamy do Galerii Zdjeć ...

 


26.06.2014r. - Prelekcja na temat uzależnienia

 

W Domu Kultury w Ratowicach w dniu 24.06.2014r. odbyła się prelekcja na temat uzależnienia i współuzależnienia prowadzona przez Panią Annę Kulbińską specjalistę psychoterapii uzależnień. Pogadanka została zorganizowana przez stowarzyszenie „Rozwiń Skrzydła” w ramach projektu „Kraina Wiedzy” dofinansowanego ze środków Gminy Czernica.

Uczestniczy dowiedzieli się o uzależnieniach od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, hazardu i wielu innych, a także jak skutecznie przed tym chronić siebie i swoich najbliższych.  Podczas dyskusji próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego sięgamy coraz częściej po alkohol i inne używki, które w pierwszej fazie działają na nas pobudzająco, ale korzystanie z nich nadmiernie powoduje zmiany w naszej świadomości, zachowaniu, a w konsekwencji może to doprowadzić do uzależnienia.

 Nałóg to specyficzny rodzaj gry, który jest obarczony dużym stopniem ryzyka. Dosięga nie tylko dorosłych, ale i młodzież, która poprzez rozwój cywilizacji i technologii ma nieograniczony dostęp do zakazanych używek.

 

Składamy serdeczne podziękowania sołtysowi wsi Ratowice Panu Jarosławowi Jagielskiemu za nieodpłatne udostępnienie sali w Domu Kultury w Ratowicach na przeprowadzenie prelekcji.

 

 Członkowie stowarzyszenia „ Rozwiń Skrzydła”  

 

 

 


11.06.2014r. - Kiedy zaczyna się uzależnienie? Jak motywować do leczenia?   

 

Czy podejrzewasz, że ktoś z Twoich najbliższych nadużywa alkoholu?

Zastanawiasz się, czy to jeszcze zwykłe picie dla przyjemności czy już choroba alkoholowa?

Jak zmotywować do próby walki z nałogiem, podjęcia leczenia? Gdzie mogę uzyskać pomoc?

Jak poradzić sobie samemu gdy wśród bliskich Ci osób, rodziny jest osoba z problemem alkoholowym?

 

Te oraz inne pytania zadaje sobie wiele osób.

 

W odpowiedzi na nie ZAPRASZAMY

 

 

mieszkańców Gminy Czernica na bezpłatną pogadankę z psychologiem dotyczącą uzależnienia i współuzależnienia   

      

      24 czerwca 2014 r.,  godz. 17.00

 

Dom Kultury w Ratowicach ul. Wrocławska 111

 

 

Organizator:   Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła ” w ramach projektu „Kraina Wiedzy” dofinansowanego ze środków Gminy Czernica

 

 


30.05.2014r. - Szlakiem niezwykłego południowego Dolnego Śląska

 

Tym razem w grupie 51 osób odwiedzaliśmy  ciekawe zakątki Przedgórza Sudeckiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Świdnicy, gdzie naszym celem był Kościół Pokoju – największy kościół drewniany w Europie, który w 2001 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.  Ze Świdnicy udaliśmy się do Twierdzy Srebrna Góra, po której zostaliśmy oprowadzeni w towarzystwie przewodnika przebranego za żołnierza z pułku pruskiej piechoty liniowej z lat 1806-07. Po zwiedzeniu dziedzińca fortu, kazamat, wysłuchaniu ciekawostek z życia żołnierzy, podziwialiśmy panoramę roztaczającą się z tarasu widokowego. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Arboretum w Wojsławicach. I była to prawdziwa uczta nie tylko dla oka, ale i ducha. W promieniach słonecznych zachwycaliśmy się przeróżnymi odmianami roślin w ogrodzie, pięknie pachnącymi i kwitnącymi rododendronami, różanecznikami,  piwoniami, lilakami, kalinami itd. Pobyt w Arboretum zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy wigwamie i pieczeniem kiełbasek. Miłośnicy roślin powiększyli swoją kolekcję o piękne gatunki roślin zakupione w punkcie sprzedaży na terenie ogrodu.

Podczas całej podróży dopisywała nam pogoda i dobry humor. Nie zabrakło śpiewu przy dźwiękach gitary.

Wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń skrzydła’ w ramach projektu „Akademia dla aktywnych” dofinansowanego ze środków Gm. Czernica.

 

 

 Zapraszamy do Galerii Zdjęć ...

 


04.02.2014 - Gimnastyka dla każdego

 

 
Dzięki dofinasowaniu z Urzędu Gminy w Czernicy w ramach projektu "Akademia dla aktywnych w roku 2014 odbywała się gimnastyka. Przez okres trzech miesięcy  w zajęciach uczestniczyły Panie w różnym wieku z dziećmi. Ćwiczenia służyły nie tylko edukacji zdrowotnej jak dbać o sprawność fizyczną w każdym wieku, lecz również integracji międzypokoleniowej.
 
 
 
 
Projekt „Akademia dla aktywnych” realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” współfinansowany ze środków Gminy Czernica w ramach zadania publicznego: Upowszechnienie kultury fizycznej i sportu masowego.

 

33506