Przejdź do treści
Przejdź do stopki

2015 rok

Treść

                 

Informujemy, że w ramach zadań publicznych Stowarzyszenie „Rozwiń Skrzydła” działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Czernicy z wniosków konkursowych w roku 2015 otrzymało dotację z Gminy Czernica na realizację projektów pt.: „Akademia dla aktywnych” (w ramach działania publicznego w zakresie kultury fizycznej i sportu) oraz "Aktywni w każdym wieku" (w ramach zadania publicznego "działalność w wieku emertyalnym").

O planowanych działaniach w ramach projektów będziemy informować na bieżąco na stronie: www.gops.czernica.pl.


Mieszkańców gminy serdecznie zapraszamy !

  

27.10.2015r. - Dzień Seniora z Kapelą Gieni Dudki

 

W dniu 23.10.2015r. w świetlicy wiejskiej w Czernicy odbyło się spotkanie dla mieszkańców gminy Czernica z okazji Dnia Seniora. Ponad siedemdziesięcioro gości wspólnie bawiło się przy muzyce granej przez Kapelę Gieni Dudki.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć...

 

 


08.09.2015  -  Pomimo kapryśnej pogody "lato 2015r. pożegnane"

 

W tym roku „Pożegnanie lata” odbyło się w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Deszcz i wiatr pokrzyżował nieco plany organizatorom. Pomimo frasobliwej pogody piknik rozpoczął się o czasie.
O godzinie 14.30 przy scenie odbyły się zabawy i konkursy dla najmłodszych, następnie swoimi występami mogły się pochwalić dzieci ze świetlic środowiskowych. Pod namiotem przy scenie wraz z animatorami mogliśmy razem pośpiewać i potańczyć, nikt z odwiedzających nie mógł na...rzekać na nudę.

Swoim wdziękiem publiczność oczarował solowy występ Pawła Głowackiego oraz doskonały „Operetkowy żart” w wykonaniu artystów Wiesławy Wawrzyniuk i Mirosława Owczarka. Dodatkowe atrakcje zapewniła Straż Pożarna z Nadolic Wielkich. Natomiast Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Razem Łatwiej” zaprezentowało swoje stoisko z ofertą własnych domowych wypieków oraz pyszną kawą i herbatą.

Zainteresowani mieli możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Na miejscu do nabycia były również kiełbaska z grilla, tosty oraz darmowy popcorn dla dzieci.
Impreza udała się chociaż z jednej strony niestety z deszczową aurą, ale z drugiej ze znakomitymi humorami, które na przekór kapryśnej pogodzie były wypisane na twarzach uczestników naszego plenerowego spotkania.
Impreza plenerowa „Pożegnanie lata” została zrealizowana w ramach projektu współfinansowanego przez Województwo Dolnośląskie i Gminę Czernica w zakresie „Promocja Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej” w miejscowości Czernica.

 

Zapraszamy do Galerii Zdjęć...

 


 

07.09.2015 -  „Z historią w tle”

 

Wyczekiwana przez 48 osób wycieczka w Góry Sowie odbyła się w dniu 5 września br. My – uczestnicy wyjazdu - mieliśmy szczęście, że w tym właśnie dniu nie padał deszcz i mogliśmy podziwiać zabytki i piękno naszych gór.

Odwiedziliśmy Sztolnie w Walimiu - przeszliśmy trasę turystyczną w kompleksie „Rzeczka” oraz Podziemne Miasto Osówka, w których przewodnicy opowiedzieli nam o historii powstania tych miejsc. Nie zabrakło również informacji nt. słynnego „złotego pociągu”.

Czas na posiłek spędziliśmy w Centrum Rekreacji „Harenda” w Ludwikowicach Śląskich, w którym można ciekawie spędzić czas. Jest tam m.in. mini zoo z różnymi gatunkami zwierząt, kąpielisko, łowisko pstrąga.

Po posiłku wyruszyliśmy do Wambierzyc. Zwiedzanie  z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Następnie przeszliśmy do gablot z ruchomymi szopkami, a wytrwali wycieczkowicze wyruszyli na Górę Kalwarii, skąd roztaczał się piękny widok na Wambierzyce.  Ostatnim punktem naszej wyprawy był skansen z mini zoo, które utworzone jest na terenie gospodarstwa agroturystycznego. Znajdują się w nim różnego rodzaju stare, dawne przedmioty użytku codziennego, które właściciel gromadzi od wielu lat.

Była to już trzecia i niestety ostatnia wycieczka zorganizowana w 2015 roku przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń skrzydła”, w ramach projektu „Akademia dla aktywnych” dofinansowanego ze środków Gminy Czernica. Na kolejne wspólne wyjazdy musimy poczekać do przyszłego roku.

Ale już teraz zapraszamy wszystkich uczestników naszych tegorocznych imprez na październikowe spotkanie, na którym wspólnie będziemy mogli powspominać to co już za nami. O szczegółach poinformujemy Państwa niebawem. 

Dziękujemy za mile spędzony razem czas.

 

 
                                                                 Agata Wojtaszewska
                                                                              Stowarzyszenie „Rozwiń skrzydła"

 


6.09.2015 r. Zapraszmy na piknik rodzinny "Pożegnanie lata 2015"

 


  

05.09.2015 r.   - Wycieczka: Walim, Osówka, Wambierzyce ZAPRASZAMY

 

 

 

  

 


 

 

 

 

 

02.07.2015r. - Wycieczka nad morzePonad 40 mieszkańców gminy Czernica powitało tegoroczne lato nad Morzem Bałtyckim podczas wycieczki zorganizowanej w dniach 27-28 czerwca 2015 r. W ciągu tych dwóch dni uczestnicy wyprawy zobaczyli ciekawe miejsca na wyspach Wolin i Uznam. Zmierzając w stronę Bałtyku dodatkową atrakcją było podziwianie z bliska figury Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzicach.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęło się od eksponatów znajdujących się w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego, a na zewnątrz była możliwość zobaczenia Orła Bielika. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Bunkier – jedynej w Polsce ekspozycji tajnej broni niemieckiej V-3 z okresu II wojny światowej. Koniecznym przystankiem było Jezioro Turkusowe, które urzekło cudnym widokiem. Spacerując po Międzyzdrojach można było podziwiać Promenadę Gwiazd z odciśniętymi dłońmi polskich artystów, hotel Amber Baltic, Park Chopina oraz najdłuższe żelbetowe molo w Polsce.

Nocleg, posiłek i spotkanie integracyjne odbyły się w Ośrodku Wypoczynkowym w Międzywodziu.

W niedzielę rano wycieczkowicze oprowadzani byli po Świnoujściu, a także po cesarskich uzdrowiskach w Niemczech – Ahlbeck i Heringsdorf. Zwiedzanie Świnoujścia rozpoczęło się w  Forcie Gerharda. Przy pruskim kapralu odbyło się przeszkolenie wojskowe, musztra, a następnie zwiedzanie.  Zdarzyło się nawet tak, że osoby, które źle się sprawowały podczas musztry musiały czyścić latrynyJ  Następnym obiektem do zwiedzania była najwyższa w Polsce latarnia morska, a kolejnymi: kościół p.w. Chrystusa Króla z XVIII w. z dwumetrowym modelem korwety żaglowej, falochrony ze słynną Stawą Młyny, promenada z muszlą koncertową. Aby zobaczyć te wszystkie atrakcje trzeba było odbyć przeprawę promową, dzięki której dodatkowo można było podziwiać piękne widoki Świnoujścia.

Przebywanie w nadmorskich kurortach dobiegło końca. Uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale pełni wrażeń dojechali w godzinach nocnych bezpiecznie do Czernicy.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim miłośnikom wypraw za kolejne wspólnie zwiedzanie ciekawych miejsc w Polsce. 

 

Wycieczka odbyła się dzięki dofinansowaniu z Gminy Czernica w ramach projektu „Akademia dla aktywnych”, zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej gminy Czernica „Rozwiń skrzydła”.

Jednocześnie informujemy mieszkańców gminy, że następna wycieczka odbędzie się w dniu 5 września br. Będziemy zwiedzać sztolnie w Walimiu i Osówkę. Osoby zainteresowane mogą zapisać się w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czernicy, ul. Wrocławska 78. Więcej informacji: tel. 71 318 01 80

 

 

 Agata Wojtaszewska

Stowarzyszenie „Rozwiń skrzydła”

 

Galeria zdjęć…

 


 20.05.2015 r. - Czernica - Częstochowa - "Majowe zwiedzanie"

 

        W piękny, sobotni poranek w dniu 16.05.2015r. pełny autokar z mieszkańcami gminy Czernica wyruszyło w podróż do Częstochowy, na Jasną Górę oraz do Bazyliki Matki Bożej w Gidlach. Okolice Częstochowy warte są zwiedzenia nie tylko ze względu na liczne miejsca o znaczeniu religijnym oraz obiekty sakralne, lecz również ze względu na wielką wartość architektoniczną czy historyczną.

   

 

      W piękną, słoneczną sobotę 16 maja 2015 r. ponad 40 mieszkańców gminy Czernica odwiedziło miejsca w Polsce, w których Matka Boża odgrywa bardzo ważną rolę. Za Jej wstawiennictwem dokonują się uzdrowienia chorych.

We wczesnych godzinach porannych, w czasie jazdy autokarem do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej odśpiewane zostały pieśni maryjne. Mini słowniki z popularnymi pieśniami otrzymał każdy uczestnik wycieczki. O Figurce Matki Bożej opowiedział i wspólnie pomodlił się z nami ojciec dominikanin. Dzięki wstawiennictwu do M.B. Gidelskiej dokonało się i nadal dokonuje wiele uzdrowień. Na zakończenie zwiedzania była możliwość zakupienia pamiątek, ich poświęcenia oraz otrzymania „Kąpiółki”.

Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to Parki Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Obecnie znajduje się w nim 17 budowli np.: Bazylika Św. Jana na Lateranie, Ostra Brama w Wilnie, Bazylika Matki Bożej w Montserrat, Dom Marii Panny w Efezie, a także katakumby. Przewodniczka oprowadziła nas po parku, a na koniec zrobiła pamiątkowe zdjęcie z najwyższą na świecie – mierzącą 14 metrów - statuą Jana Pawła II.

Będąc w Częstochowie należy zwiedzić Jasną Górę. Uczestnicy wycieczki dostali plan Jasnej Góry, który był przydatny do indywidualnego zwiedzania podczas 2-godzinnego czasu wolnego. Natomiast od godz. 15:00 dzięki przewodnikowi poznawaliśmy historię Jasnej Góry i  cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wspólnie zwiedziliśmy np. Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, bastion św. Rocha, Bazyliką Jasnogórską. W trakcie naszego zwiedzania Jasna Góra przepełniona była licznie przybyłymi pielgrzymami z różnych stron Polski, np.: Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego, grupa z Wadowic, która przywiozła na Jasną górę złotą różę. Natomiast na błoniach jasnogórskich odbywało się dwudzieste Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym, w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy osób.

W godzinach wieczornych powróciliśmy szczęśliwie do Czernicy. W drodze powrotnej ujawnił się talent wokalny Pana Bogusława i Pani Haliny, którzy solo zaśpiewali nam 3 wersje pieśni „Ave Maria”. Wycieczkowicze zostali poinformowali o kolejnych wyjazdach zaplanowanych przez stowarzyszenie na 2015 r.

Wycieczka zorganizowana była przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej gminy Czernica „Rozwiń skrzydła”, w ramach projektu „Akademia dla aktywnych”, dofinansowana przez Gminę Czernica.

Dziękujemy wszystki za mile spędzony czas.

 

Galeria zdjęć …

 

Agata Wojtaszewska – koordynator wycieczki

 

 


06.03.2015r. - Dzień kobiet z tulipanem

 

W dniu 4 marca 2015 r. sala konferencyjna Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy była przepełniona i bardzo kolorowa, a to za sprawą Pań, które przyszły wspólnie poświętować zbliżający się Dzień Kobiet. W spotkaniu wzięło udział 25 Pań i 1 Pan z terenu naszej gminy, a także zaszczycił nas swoją obecnością Pan Włodzimierz Chlebosz – Wójt Gminy Czernica, który złożył wszystkim przybyłym osobom serdeczne życzenia. Wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Czernicy wręczyli każdej z Pań laurkę oraz tulipana. W związku z tym, że po Dniu Kobiet jest Dzień Mężczyzny  to obecni na sali mężczyźni  również otrzymali laurki. Odbyła się  prezentacja pt.: „Ciekawostki o kobietach świata”, którą przygotowali wolontariusze. Po prezentacji Panie – Kazimiera Ochlik i Dorota Mazur z „Poloneski”  opowiedziały o strojach z dawnej epoki i zaprezentowały z czego składał się kobiecy  ubiór.  Natomiast Pani Helena Hrynkiewicz – Dynia przedstawiła nam historię chusteczki do nosa. Pani Helena oraz Pani Kazimiera Suchostawska podzieliły się z nami  różnymi „złotymi myślami” na temat kobiet i mężczyzn. Na koniec spotkania przybyli goście mogli zapoznać się z propozycjami jakie Stowarzyszenie „Rozwiń skrzydła” przygotowało na 2015 rok. Była to również okazja do wymienienia się swoimi zainteresowaniami.

Od trzech lat spotykamy się w GOPS-ie, aby uczcić święto kobiet. W tym roku zostało ono zorganizowane ze środków Stowarzyszenia na rzecz społeczności lokalnej gminy Czernica „Rozwiń skrzydła”.

Przybyłym gościom dziękujemy za mile spędzony wieczór. A czytelnikom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet oraz Dnia Mężczyzny.

 

Zapraszam do Galerii Zdjęć

                                                                                                                                             Agata Wojtaszewska

GOPS Czernica

 

33506