Program Czyste Powietrze
Treść
NOWE ZASADY PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE
31 marca 2025r. ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze.
Program jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Minimalny okres własności wynosi 3 lata (nie dotyczy to sytuacji spadkowych). Dotacja jest przeznaczona dla budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 r.
Przed rozpoczęciem inwestycji należy wykonać obowiązkowy audyt energetyczny wraz z dokumentem potwierdzającym audyt energetyczny, określający rodzaj i zakres przedsięwzięcia, który będzie wymagany do zrealizowania w celu uzyskania dotacji. Po zakończeniu przedsięwzięcia wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Oba dokumenty muszą być sporządzone przez osobę wpisaną do rejestru uprawnionych do wystawiania świadectw (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych ) i na oba można otrzymać dofinansowanie z Czystego Powietrza.
Poziomy dofinansowania i ich progi dochodowe
1) podstawowy poziom – do 40% dofinansowania, próg dochodu: 135 000 zł/rok
2) podwyższony poziom – do 70% dofinansowania, próg dochodu:
* 2 250 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym
* 3 150 zł w gospodarstwie jednoosobowym
* roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej
– maksymalnie czterdziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia
za pracę.
3) najwyższy poziom – do 100% dofinansowania, próg dochodu:
* 1 300 zł/osobę w gospodarstwie wieloosobowym
* 1 800 zł w gospodarstwie jednoosobowym
* lub otrzymywanie zasiłków (stały, okresowy, rodzinny, specjalny
opiekuńczy)
* roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej
– maksymalnie dwunastokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za
pracę.
* Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania w budynku
powyżej 140 kWh/m2/rok.
W przypadku najwyższego poziomu dofinansowania istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie jedynie z pomocy operatora ( Bezpłatnie) – od momentu podjęcia decyzji o inwestycji aż po jej rozliczenie. W przypadku poziomu podwyższonego jest możliwość korzystania z operatora, ale nie jest to obowiązkowe. Operator poprowadzi beneficjenta krok po kroku przez całą ścieżkę w programie i zapewnia pełną opiekę i wsparcie od podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez proces inwestycyjny, aż do jego zakończenia i rozliczenia umowy o dofinansowanie.
Dofinansowanie można otrzymać na:
- wymianę pozaklasowego kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła (pompa ciepła, kocioł zagazowujący drewno lub kocioł na pellet)
- termomodernizację, w tym: ocieplenie przegród, stolarkę okienną i drzwiową, bramy garażowe, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Wybierając jako źródło ogrzewania pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub na pellet obowiązkowo należy korzystać z tzw. listy ZUM (lista zielonych materiałów i urządzeń https://lista-zum.ios.edu.pl/ ).
W przypadku kotłów gazowych w nowej odsłonie programu nie jest przewidziane otrzymanie dofinansowania. Osoby które wymieniły źródło ciepła na gaz w 2024 roku i nie zdążyły złożyć wniosku o dofinansowanie, będą miały taką możliwość w odrębnie ogłoszonym naborze wniosków.
Więcej informacji:
https://czystepowietrze.gov.pl/
Osoby do kontaktu:
Agnieszka Zawada - tel +48 571 226 306
email: a.zawada@gops.czernica.pl
Przydatne informacje: