Przejdź do treści
Przejdź do stopki

2017 rok

Treść

 

20.09.2017r. - Kazimierz Dolny, Nałęczów, Puławy

 

Dzień 16 i 17 wrzesień 2017r. obfitował w wiele emocji. 53 uczestników projektu „Akademia dla aktywnych „  szlakiem pisarzy i malarzy wyruszyło w podróż do  trójkąta turystycznego czyli  Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław. W pierwszym dniu wyjazdu zwiedzaliśmy Kazimierz Dolny m.in. Górę Trzech Krzyży, Rynek, kamienicę Celejowską, kamienicę braci Przybyłów, ruiny zamku kazimierzowskiego, Kościół Farny Jana Chrzciciela, dawną synagogę. Spacerowaliśmy lessowym wąwozem „Korzeniowy Dół”, który zachwyca drzewami w różnych niesamowitych kształtach. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia udaliśmy się w rejs statkiem po Wiśle. Kolejny dzień to zwiedzanie Nałęczowa czyli parku zdrojowego z pałacem Małachowskich, palmiarnią i degustacją wody zdrojowej. Odwiedziliśmy Muzeum pisarza Stefana Żeromskiego oraz poznaliśmy jego historię związaną z Nałęczowem. W Puławach spacerowaliśmy po kompleksie pałacowo – parkowym, podziwialiśmy pałac Czartoryskich, Dom Gotycki oraz Świątynię Sybilli. Pomimo deszczowej pogody uczestnicy nie stracili zapału do zwiedzania.

Projekt „Akademia dla aktywnych” realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” dofinansowany ze środków Gminy Czernica.

Dziękuję wszystkim uczestnikom czterech tegorocznych wyjazdów za wspaniałą atmosferę, pogodę ducha,  życzliwość i wyrozumiałość. . Były to niezapomniane i pełne wrażeń dni.

 

                                                                                              Renata Godek-Fiet

 

Galeria zdjęć...

 

 


25.07.2017r. - Lądek Zdrój i okolice

 

W ciepły sobotni dzień 22 lipca br. wczesnym rankiem wyruszyliśmy na zwiedzanie zakątków Dolnego Śląska. Nasz plan obejmował odwiedzenie najciekawszych miejsc Kłodzka oraz Lądka Zdroju. Naszą podróż po Kłodzku rozpoczęliśmy od odwiedzenia uroczych zaułków wśród kamienic, usłyszeliśmy historie powstania miasta oraz miejscowe legendy. Wąskimi uliczkami dotarliśmy do Kościoła Matki Bożej Różańcowej, który jest jednym z najstarszych i najciekawszych obiektów sakralnych miasta. Jego historia wiąże się ściśle z  dziejami zakonu franciszkanów w Kłodzku. Podziwialiśmy freski znajdujące się w refektarzu należącym do budynków klasztornych. Kolejnym kościołem, który wzbudził nasz zachwyt był Kościół Wniebowzięcia NMP jako najstarszy zachowany kościół Kłodzka. Zmierzając na rynek przechodziliśmy przez niezwykle atrakcyjny, choć króciutki gotycki most na Młynówce z pięknymi rzeźbami. Zdobyliśmy również potężną Twierdzę Kłodzką. Wąskimi, ciemnymi i niskimi tunelami wędrowaliśmy pod twierdzą szukając wyjścia z labiryntu korytarzy. Z górnej części twierdzy rozciągała się panorama miasta, a w oddali było widać Góry Złote i Masyw Śnieżnika. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Lądka Zdroju, kurortu otoczonego Górami Złotymi i doliną Białej Lądeckiej. W tym wyjątkowym miejscu, które swoją sławę zdobyło dzięki wypływającym tu termalnym źródłom uzdrowiskowym, kosztowaliśmy wody z różnych ujęć. Oglądaliśmy park zdrojowy z fontanną w centralnym miejscu oraz zakład przyrodoleczniczy Zdrój „Wojciech”. Ostatnim punktem  naszej podróży był spacer po Arboretum. Ten leśny ogród drzew i krzewów zaoferował nam wytchnienie w cieniu swoich drzew, kojący szum strumyka oraz niezwykle przepiękne rośliny.

Wycieczka została zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła”, działające przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, w ramach projektu „Akademia dla aktywnych”, dofinansowanego przez Gminę Czernica.

 

                                                                                          Renata Godek-Fiet

 

Galeria Zdjęć ...

 

 


10.07.2017r. - Przywitanie Lata z GOPS

 

W dniu 2 lipca 2017r. w niedzielne popołudnie odbyła się impreza plenerowa „Przywitanie lata”. Jak w roku ubiegłym przenieśliśmy się  w czasy  rycerzy, księżniczek i dam dworu. W średniowiecznym miasteczku czekały na dzieci i dorosłych stoiska przy których należało wykazać się niemałymi zdolnościami i wiedzą. Pod czujnym okiem kucharza odbywały się wypieki podpłomyków i degustacja różnych miodów i powideł. Zapoznanie się ze starą techniką pisania piórem było możliwe na warsztatach kaligrafii. Uczestnicy samodzielnie wykonywali zakładki do książki. Zielarz opowiadał o zastosowaniu ziół, a każdy uczestnik mógł przygotować sobie woreczek zapachowy. W namiocie czekał alchemik, który odkrywał magie średniowiecza, pokazywał magiczne sztuczki, a dzieci wykonywały eksperymenty pod czujnym okiem mistrza. Przy stoisku artystycznym milusińscy tworzyli prawdziwe dzieła kolorując bajkowe ilustracje. Przy stoisku z garncarstwem tworzyliśmy naczynia ceramiczne. Można było również powalczyć na miecze z prawdziwym średniowiecznym rycerzem oraz wykonać sobie z nim fotografię. Atrakcją był wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadolicach Wielkich. Pan dzielnicowy z Posterunku Policji w Kamieńcu miał dużo pracy przy znakowaniu rowerów mieszkańcom gminy. Dużym zainteresowaniem naszych pociech cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie oraz basen z kulkami. Na scenie zadebiutowały dzieci ze Świetlicy Środowiskowej z Jeszkowic w przedstawieniu „Kopciuszek”. Podziwialiśmy występ Pana Mirosława Owczarka oraz Pawła Głowackiego. Podczas Gali Przyjaciół Dzieci podziękowano osobom, które aktywnie wspierają i pomagają dzieciom uczęszczającym do Świetlic Środowiskowych „Kuźnia”. W takcie trwania imprezy prowadzone były gry i zabawy dla dzieci. Przy stoisku informacyjnym udzielane były informacje w ramach kampanii „Reaguj na przemoc”


Spotkanie zrealizowane zostało przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” działające przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w ramach projektu „Aktywni w każdym wieku” współfinansowanego przez Gminy Czernica.

 

 

Renata Godek-Fiet

Galeria zdjęć


7.06.2017r. - Zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem

 

   „Nieznany Wrocław”

 

Tak zatytułowana była nasza wyprawa po tym mieście, która odbyła się 24 czerwca br. Razem z uczestnikami w sobotnie przedpołudnie rozpoczęliśmy naszą wrocławską przygodę. Przewodnik przybliżył nam historię powstania miasta i jego zabytków. Opowiadał o władcach, którzy przyczynili się do rozbudowy i przebudowy miasta, o ich pomysłach, zafundowanych budowlach świeckich oraz kościołach. Widzieliśmy jak wygląda styl gotycki ( Ratusz, Kościół św. Marcina, Kościół św. Elżbiety, Kościół NMP na Piasku) oraz barkowy (gmach Uniwersytetu, Aula Leopoldina, gmach Ossolineum) i przypomnieliśmy sobie jakie występują między nimi różnice.

 

Pierwszą część zwiedzania rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego i zakończyliśmy w wewnątrz Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela. Rejs statkiem po Odrze był chwilą nie tylko na zapoznanie się z nabrzeżną architekturą miasta, ale również czasem odpoczynku przed dalszą wędrówką tajemniczymi, krętymi uliczkami miejskimi.

 

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Uniwersytetu Wrocławskiego i słynnej Auli Leopoldina   oraz wystaw. Ciekawym miejscem były „stare jatki” dawniej ulica z rzędami sklepów rzeźniczych, a obecnie mieszczą się tam pracownie i galerie artystyczne. Znajdujące się tam postacie zwierząt przyciągaj nie tylko dzieci. Podczas spaceru po Wrocławiu napotkaliśmy kilka niezwykłych krasnali, a przewodnik opowiedział nam ich historię. Z wąskich uliczek wkroczyliśmy na zalany słońcem wrocławski rynek, który był ostatnim elementem naszego programu zwiedzania.

 

Jednodniowy wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Akademia dla aktywnych” przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” dofinansowany ze środków Gminy Czernica.

                                                                                                  

   Renata Godek-Fiet

 Galeria Zdjęć

 

 

 


30.05.2017r. - Jura Krakowsko- Częstochowska

 

    W dniach 27-28.05.2017r. grupa 42 osób wyruszyła na szlak Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej, prawdziwej kolebce rodzimej kultury. Pierwszym punktem na trasie zwiedzania było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu w granicach Krakowa. Od przewodnika usłyszeliśmy o historii powstania opactwa,  historii powstania zakonu, także w Polsce. Oglądaliśmy dziedziniec, kościół św. Piotra i św. Pawła oraz wystawy w muzeum, w tym wystawę czasową „Habit „strój na wieczność” od tkaniny do symbolu”. Kolejnym miejscem naszej podróży był Zamek Pieskowa Skała w Dolinie Prądnika, który jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Przewodnik przybliżył nam dzieje zamku, a podczas oglądania ekspozycji głównej wewnątrz zamku opowiadał o wystawie dotyczącej przemian stylowych w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne. Widzieliśmy również Maczugę Herkulesa, która jest usytuowana przed Zamkiem Pieskowa Skała. Usłyszeliśmy opowieść  o jej powstaniu, jak również jedną z legend  związanych z Maczugą o Panu Twardowskim. Na szczycie Maczugi znajduje się żelazny krzyż, upamiętniający zdobycie jej przez Leona Witka w 1933r. Ostatnim przystankiem w pierwszym dniu podróży był Ojców i Ojcowski Park Narodowy. W starej osadzie młynarskiej „Boroniówka” zobaczyliśmy tartak wodny, zabytkowy młyn z zabudowaniami mieszkalnymi i gospodarczymi z oryginalnym wyposażeniem  i starymi urządzeniami, które działają do dziś. Byliśmy świadkami sztuki wytwarzania mąki. Uwieńczeniem dnia był spacer do jednej z kilku słynnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym- Bramy Krakowskiej i źródełka miłości. Drugi dzień zaczęliśmy od poznawania tajników i zakamarków Zamku Ogrodzieniec w miejscowości Podzamcze.  Zwiedzanie zamku było dla nas cenną lekcją o minionych dziejach w tym potopu szwedzkiego. Interesującym miejscem przy zamku była sala tortur z eksponatami. Miastem, w którym się zatrzymaliśmy dłużej był Olkusz. Od przewodniczki dowiedzieliśmy się, że osadnictwo zaczęło się tam rozwijać w średniowieczu. Mieszkańcy trudnili się górnictwem, ponieważ odkryto pokłady srebra i ołowiu. Mogliśmy podziwiać relikty przeszłości m.in. fragment obwarowań miejskich z basztą, kilka zabytkowych kamienic mieszczańskich, w tym najstarszą zachowaną tzw. Batorówką,  a także gotycki Kościół św. Andrzeja z renesansowymi organami z XVII. Na straży miasta symbolicznie stoi rycerz z tarczą, na której znajduje się herb miasta. Nową atrakcją turystyczną są odkryte kilka lat temu zabytkowe podziemia rynku w Olkuszu. Wycieczkę zakończyliśmy w ruinach  zamku w Rabsztynie, z którego rozciąga się panorama Olkusza, w tym Osiedle Słowiki tzw. Smerfy, z charakterystycznymi niebieskimi dachami i pobliskich wzniesień.

 

Dwudniowy wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Akademia dla aktywnych” przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” dofinansowany ze środków Gminy Czernica.

 

Renata Godek - Fiet

Zapraszamy do Galerii Zdjęć

 

 

 

33506