Przejdź do treści
Przejdź do stopki

2013 rok

Treść

 

Informujemy, że w ramach zadań publicznych w zakresie Działań aktywizujących społeczność lokalną w zakresie sportu i rekreacji, również wśród osób niepełnosprawnych oraz z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji Stowarzyszenie „Rozwiń Skrzydła” działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Czernicy z wniosku konkusrowego w roku 2013 otrzymałaliśmy dotację z Gminy Czernica na realizację projektu pt.: „Akademia dla aktywnych” .

  

07.01.2014r. - I my tam byliśmy, i grzańca piliśmy !

 

       W dniu 14 grudnia 2013 r. 87 osób z gminy Czernica wzięło udział w wycieczce  do Drezna. Głównym punktem wycieczki  był  Jarmak Bożonarodzeniowy i zwiedzanie najciekawszych miejsc Drezna. Po Dreźnie oprowadzał nas przewodnik Waldemar, który ubrany w oryginalny strój z zainteresowaniem opowiadał o stolicy Saksonii. Zwiedziliśmy m.in.: Plac Teatralny, Operę Sempera, Pałac Zwinger, Kościół Marii Panny. Zabytkowa starówka Drezna w 2004 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Największą atrakcją wycieczki był pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Drezdeński jarmark w 2013 roku organizowany był po raz 579. W drodze powrotnej, w godzinach wieczornych, mieliśmy jeszcze okazję zobaczyć Pałac Moritzburg – barokowy pałac na wodzie.

 

     Zmęczeni, ale wzbogaceni nową wiedzą i urzeczeni pięknymi widokami, szczęśliwie wróciliśmy do Czernicy. Uczestnikom wycieczki dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć …

 


08.10.2013 - „ Warszawa da się lubić …”

 

    W ostatni wrześniowy weekend odbyła się kolejna wycieczka tym razem  do Warszawy. Na dwudniową wycieczkę do stolicy z gminy Czernica wybrało się  48 osób . Jak to bywa na naszych wyjazdach na miejsce dotarliśmy z piosenkami na ustach, do których przygrywała nam koleżanka Monika. Sobota przeznaczona była na zwiedzanie Starego Miasta, Zamku Królewskiego oraz na spacer po Krakowskim Przedmieściu. Na Placu Zamkowym przywitała nas Pani Kasia- przewodniczka - z którą przez dwa dni poznawaliśmy Warszawę. Nad placem góruje najstarszy i najwyższy pomnik – kolumna króla Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Spacerkiem przeszliśmy do Pałacu Radziwiłłów, który obecnie jest siedzibą prezydenta RP. Wejścia na dziedziniec strzegą kamienne lwy. Przed Pałacem Prezydenckim znajduje się pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego.  W drodze powrotnej w stronę Starówki mijaliśmy m.in. kościół Wizytek, pomnik Adama Mickiewicza, kościół Św. Anny. Pani Kasia zaprowadziła nas do Bazyliki archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i opowiedziała o historii tego miejsca. Kolejno przemierzaliśmy warszawskimi uliczkami i dotarliśmy na Gnojną Górę, z której roztacza się piękna panorama na Wisłę   i Stadion Narodowy. Następnie dotarliśmy na Stare Miasto gdzie przywitała nas Syrenka. Niestety     w tym czasie Starówka była w remoncie i nie mogliśmy zrobić sobie w tym miejscu pamiątkowego zdjęcia. Zobaczyliśmy także Barbakan – fragment murów obronnych oraz pomnik Małego Powstańca. Ponownie wróciliśmy na Plac Zamkowy i udaliśmy się na zwiedzanie komnat w Zamku Królewskim.  Po wyczerpującym dniu udaliśmy się do hotelu na posiłek i nocleg.

 

   Niedziela to dzień pełen emocji, które wywoływały odwiedzane przez nas miejsca. Zwiedziliśmy multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego powstałe w dawnej elektrowni tramwajowej. Ekspozycja w muzeum oddaje atmosferę 63 dni Powstania Warszawskiego z 1944 r. Obejrzeliśmy film w technice 3D „Miasto ruin” , który przedstawił przelot samolotem nad ruinami stolicy w 1945 roku. Przed muzeum w Ogrodzie Różanym znajduje się galeria plenerowa Mur Sztuki ze zdjęciami powstańców. Kolejnym celem naszej wycieczki był Wilanów. Przejazd do Wilanowa wiódł przez większą część Warszawy. Po drodze mijaliśmy symbole stolicy tj. Pałac Kultury i Nauki, 15-metrową sztuczną palmę na Rondzie de Gaull`a, dawne domy towarowe „Wars” i „Sawa”, stacje metra. Na trasie do Wilanowa mijaliśmy także wielu maratończyków, ponieważ w tym dniu w stolicy odbywał się 35. Maraton Warszawski, w którym uczestniczyło ponad   11 tys. biegaczy. Po dotarciu na miejsce podziwialiśmy barokowy pałac nazywany polskim Wersalem wybudowany przez króla Jana III Sobieskiego. Wokół pałacu znajdują się przepiękne ogrody w stylu włoskim i park w stylu angielskim.

 

    Nasza wycieczka dobiegła końca. Przed odjazdem udaliśmy się na obiad i wyruszyliśmy w stronę domu. W trakcie całej wyprawy towarzyszył nam pilot wycieczki – Pan Paweł, który dbał nie tylko o to aby wycieczka odbyła się zgodnie z planem, ale też by droga minęła nam szybko i przyjemnie,  z karaoke i seansem komediowym. W drodze powrotnej  odbył się  konkurs z wiedzy o Warszawie, 3 laureatom wręczono  znaczki „Polski Walczącej”. Nagrodę otrzymał też p. Kazimierz za aktywny udział na wycieczce i największą liczbę zadawanych pytań Pani Kasi naszej przewodniczce.

 

    Była to ostatnia w tym roku wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Akademia dla aktywnych” dofinansowana ze środków Gminy Czernica. Uczestnikom wyprawy dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i miłe słowa.

                                                                                                                                                             A. W.

Zapraszamy do galerii zdjęć …

 

 06.09.2013 -  Zapraszamyna gimnastykę

 

 


 

01.09.2013 - Mieszkańców gminy  zapraszamy na wycieczkę


 

 

 


7.06.2013 r. - Szlakami zamkówi pałaców dolnośląskich - po Karkonoszach

 

 

W ramach projektu „Akademia dla aktywnych” odbyła się w dniu 22.06.2013 r. wycieczka po Karkonoszach. Uczestnikami wycieczki byli mieszkańcy naszej gminy m.in. z Gajkowa, Wojnowic, Chrząstawy Małej, Chrząstawy Wielkiej, Ratowic, Kamieńca Wr., Nadolic Małych.  W czasie porannej jazdy towarzyszył nam deszcz, ale został rozwiany śpiewem uczestników. Z piosenkami na ustach dojechaliśmy do Wojanowa, gdzie zostaliśmy zapoznani z historią pałacu i oprowadzeni  po ciekawych miejscach. Pałac Wojanów to dawna rezydencja rodów królewskich.

Kolejnym zwiedzanym przez nas miejscem był położony po sąsiedzku barokowy pałac w Łomnicy.  Tam powitała nas przemiła właścicielka, która z pasją opowiadała o swoich przodkach związanych z  pałacem i pokazywała komnaty i piwnice pałacowe. Następnie właścicielka oprowadziła nas po folwarku wspominając do czego służył kiedyś oraz opowiedziała  jakie zadania spełnia obecnie. Z zachwytem wysłuchaliśmy opowieści. W obu pałacach obejrzeliśmy  filmy, dzięki którym przybliżono nam informacje na temat historii powstania budynków i ich mieszkańców oraz o okolicy, w których zostały one wybudowane.

Po pałacach zawitaliśmy do znajdujących się w pobliżu Kowar. A tam, na terenie dawnej fabryki dywanów, zwiedzaliśmy utworzony Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. W promieniach słońca kolejno mijaliśmy pięknie wykonane miniatury kościołów, pałaców, zamków, o których ciekawie opowiadali przewodnicy.

Nasza wyprawa po Karkonoszach zakończyła się zwiedzaniem Karpacza, a przede wszystkim Kościoła Wang, którego historię wysłuchaliśmy w wielkim skupieniu dowiadując się m.in. jak został przetransportowany z Norwegii do Polski.

Lekko zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzy i wzbogaceni informacjami historycznymi dotarliśmy bezpiecznie w godzinach wieczornych do Czernicy.

Uczestnikom wycieczki dziękujemy za miłą atmosferę, dobry humor i do zobaczenia na następnej imprezie turystyczno-krajoznawczej.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć …

 

 

 


09.05.2013 - Zapraszamy na wycieczkę krajoznawczą. 

 

Mieszkańców Gminy Czernica zapraszamy do wzięcia udziału w całodniowej wycieczce po Karkonoszach, która odbędzie się dnia 22 czerwca 2013 r.

 

Zwiedzimy: Pałac Wojanów, Pałac Łomnica, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach oraz Kościół Wang w Karpaczu.

 

Koszt wycieczki wynosi 51 zł (cena zawiera opłaty za bilety wstępu oraz ubezpieczenie).

Zakup obiadu w Karpaczu we własnym zakresie. Organizator opłaca transport.

Wyjazd o godz. 7:30 z parkingu przy GOPS w Czernicy.

 

Zapisy do 18.06.2013r. w GOPS w Czernicy osobiście lub telefonicznie: 71-318-01-80, 782-291-944, 721-262-141.

Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Wyjazd w ramach projektu „Akademia dla każdego” realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń skrzydła” . Projekt dofinansowany ze środków Gminy Czernica.


05.03.2013r. - Gimnastyka z dnia 11 marca przełożona

 

     Informujemy, że zajęcia gimnastyczne z dnia 11 marca (poniedziałek godz. 18:00) zostały przełożone na 14.03.2013r. (czwartek godz. 18:00).

 


01.03.2013 r. - Wspomnień nadszedł czas…


 

Mamy już za sobą 2012 rok. Zostało zrealizowanych kilka projektów, m.in.: „Akademia 50+” dofinansowany z Gminy  Czernica, a także „Szanse mam” dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 

W dniu 8 lutego 2013 r. dla uczestników w/w projektów odbyła się konferencja, podczas której zostały omówione wszystkie działania organizowane w ramach poszczególnych projektów, tj.: prelekcje ze specjalistami, gimnastyka, nornic walking, wycieczki krajoznawcze oraz zajęcia artystyczne, kurs j. angielskiego i obsługi komputera,      a także ognisko integracyjne i Wigilia. Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w zajęciach.

Po części oficjalnej było wspólne śpiewanie przy dźwiękach gitary, odbyła się projekcja zdjęć z zajęć, a na koniec słodki poczęstunek w postaci „tłustego pączka”J. Spotkanie to dało możliwość ponownego spotkania się i powspominania miłych chwil. Osoby zainteresowane otrzymały zgrane na płycie zdjęcia z zajęć, w których uczestniczyły.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć…

 

 

 


 

GIMNASTYKA DLA KAŻDEGO

od 21 stycznia 2013 roku

                         

W PONIEDZIAŁKI  od godz. 18:00 do godz. 19:00 w sali gimnastycznej w szkole w Czernicy będzie prowadzona

 

 GIMNASTYKA DLA DOROSŁYCH.


Zapewniamy karimaty. Na zajęciach wskazany wygodny strój do ćwiczeń, zmienne obuwie i ręcznik.

 

Chętnych mieszkańców gminy Czernica  serdecznie ZAPRASZAMY!

 

Szczegóły i zapisy tel. 71 318-01 80 lub osobiście w GOPS w Czernicy ul. Wrocławska 78  bądź  w poniedziałek przed zajęciami.

 

 ****************************************************************************************************************************

Projekt „Akademia dla aktywnych” realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” współfinansowany ze środków Gminy Czernica w ramach zadania publicznego: Upowszechnienie kultury fizycznej i sportu masowego.

 

 

 

 

33506