Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Projekty socjalne

Treść

 

11.12.2019r. - Projekt socjalny „Paczki świąteczne”

 

W dniu 06.12.2019r pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy  w ramach projektu socjalnego „Paczki Świąteczne 2019” wręczyli 40 osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym z terenu Gminy Czernica świąteczne paczki żywnościowe. Projekt zakładał zakupienie produktów spożywczych, z których zostały skompletowane paczki świąteczne i dostarczenie ich do miejsca  zamieszkania osób najbardziej potrzebujących.

                                               Anna Galińska - Starszy specjalista pracy socjalnej
                                               Katarzyna Felisiak - Starszy specjalista pracy socjalnej

 


 

06.05.2019r. - Projekt socjalny „Pościel dla seniora 2019”

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy w kwietniu 2019r. zrealizował projekt socjalny pt. „Pościel dla seniora 2019”. Odbiorcami projektu były osoby korzystające z usług opiekuńczych oraz osoby z niepełnosprawnością.

W ramach projektu 5 rodzin otrzymało komplet pościeli, koc oraz ręcznik. Zestawy zostały dostarczone do miejsca zamieszkania podopiecznych przez pracowników socjalnych.

 

                                                      Radosław Kozłowski – Specjalista pracy socjalnej

 


 

26.04.2019r. - Projekt socjalny „Czysta Chata”

 

W miesiącu kwietniu 2019r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy zrealizował projekt socjalny pt. „Czysta Chata”. Odbiorcami projektu były głównie osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz rodziny niepełne.
W ramach projektu 14 osób i rodzin zostało wyposażonych w przedmioty i środki czystości niezbędne do zadbania i utrzymania porządku w mieszkaniu. Większość zestawów zostało dostarczonych do miejsc zamieszkania podopiecznych przez pracowników socjalnych jeszcze w okresie przedświątecznym.

                                                       Maria Bernal - Starszy specjalista pracy socjalnej

 


 

27.12.2018r. - Spotkanie Wigilijne dla osób starszych i samotnych

 

Jak co roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy z myślą o osobach starszych i samotnych, zorganizował spotkanie Wigilijne, które odbyło się w Czernicy w restauracji "Impressa" w dniu 19.12.2018r. Przy wigilijnym stole usiedli mieszkańcy naszej gminy oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Czernica - Włodzimierz Chlebosz, Przewodniczący Rady Gminy Czernica - Leszek Kusiak oraz Proboszcz z parafii w Czernicy - Jan Pankała.
Współne kolędowanie z zaproszonym zespołem "Gajkowianie" dodatkowo podkreśliło wyjątkowy charakter uroczystości.

Magdalena Salomońska

Galeria zdjęć...

 

 


 


28.12.2017r. - Wigilia dla osób starszych i samotnych

 

 

Spotkanie Wigilijne organizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy dla osób starszych i samotnych stało się już tradycją. W tym roku to 20 grudnia zebraliśmy się przy wigilijnym stole w restauracji „Smak i Styl” w Nadolicach Wielkich. W Wigilii uczestniczyło ponad 40 osób z terenu całej gminy oraz zaproszeni goście m.in. władze gminy, przewodniczący Rady Gminy Czernica, sołtys Nadolic Małych. Wyjątkowy charakter tej uroczystości nadały kolędy wykonane przez Pana Mirosława Owczarka oraz jasełka przygotowane przez dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Kuźnia” w Jeszkowicach. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Czas świąt Bożego Narodzenia to szczególny okres, który ma charakter wyjątkowy i magiczny. I takie też było nasze spotkanie.

 

Katarzyna Chorąży, Renata Godek-Fiet

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć...

 

 


 

07.12.2017r.  - Zabawa Mikołajkowa w Gajkowie

 

Tegoroczne Mikołajki zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy odbyły się 5 grudnia 2017r. w Świetlicy Wiejskiej, w Gajkowie przy współpracy z sołtysem Panem Tadeuszem Fugolem oraz Radą Sołecką z Gajkowa. Dla dzieci z terenu Gminy Czernica organizatorzy przygotowali wiele miłych atrakcji. Najmłodsze dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe, dobrze znanej im bajki – pt.: „Jaś i Małgosia”. Następnie w oczekiwaniu na przyjście Świętego Mikołaja dzieci uczestniczyły  w zabawie tanecznej, po to, aby rozgrzać i tak gorącą już atmosferę oczekiwania na ten najważniejszy moment wieczoru. Czas mijał tak szybko, że ku radości dzieci pojawił się najważniejszy gość wieczoru – Święty Mikołaj, który nauczył dzieci trzech magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Zachęcał do zaprezentowania wiersza, piosenki czy krótkiego dowcipu i oczywiście miał dla najmłodszych słodkie prezenty, a obdarował ponad 140 dzieci z terenu naszej gminy. Na koniec można było zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za wspólna zabawę!

 

Katarzyna Chorąży


 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć...

 


 


06.10.2017r. - Szkolenie pt. "Opieka nad osobą starszą"

 

 

 

W dniu 4 października br. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy odbyło się szkolenie zrealizowane w porozumieniu z Dolnośląskim Ośrodkiem Polityki Społecznej we Wrocławiu  pt. „ Jak opiekować się osobą starszą”.

W szkoleniu wzięło udział 20 osób, co  potwierdza, iż problematyka poruszona na szkoleniu cieszy się zainteresowaniem lokalnego środowiska. Na szkoleniu omówione były bardzo ważne aspekty związane z procesem starzenia m.in. fizjologia procesu starzenia, zasady opieki nad osobą z zaburzeniami o charakterze otępiennym, przygotowanie domu do opieki nad osobami z zaburzeniami poruszania się, żywienia osób starszych, pomocy w utrzymaniu higieny osobistej i otoczenia oraz organizacji planu dnia.

Oprócz informacji teoretycznych uczestniczki projektu miały możliwość osobiście wziąć udział w ćwiczeniach związanych z wykonywaniem codziennych czynności przy osobie starszej takich jak umiejętność podnoszenia, mycia, układania w łóżku itp. oraz miały możliwość zapoznać się z rodzajami sprzętów i przedmiotów ułatwiających prawidłowe wykonywanie opieki nad podopiecznymi.

Pomysłodawcom szkolenia dziękujemy za możliwość współorganizacji szkolenia dla mieszkańców naszej gminy,  a wszystkim uczestnikom za aktywny udział w szkoleniu.

 

Maria Bernal - starszy specjalista pracy socjalnej - koordynator

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 Galeria zdjęć...

 


 

10.07.2017r. - Przywitanie Lata z GOPS

 


W dniu 2 lipca 2017r. w niedzielne popołudnie odbyła się impreza plenerowa „Przywitanie lata”. Jak w roku ubiegłym przenieśliśmy się  w czasy  rycerzy, księżniczek i dam dworu. W średniowiecznym miasteczku czekały na dzieci i dorosłych stoiska, przy których należało wykazać się niemałymi zdolnościami i wiedzą. Pod czujnym okiem kucharza odbywały się wypieki podpłomyków i degustacja różnych miodów i powideł. Zapoznanie się ze starą techniką pisania piórem było możliwe na warsztatach kaligrafii. Uczestnicy samodzielnie wykonywali zakładki do książki. Zielarz opowiadał o zastosowaniu ziół, a każdy uczestnik mógł przygotować sobie woreczek zapachowy. W namiocie czekał alchemik, który odkrywał magie średniowiecza, pokazywał magiczne sztuczki, a dzieci wykonywały eksperymenty pod czujnym okiem mistrza. Przy stoisku artystycznym milusińscy tworzyli prawdziwe dzieła kolorując bajkowe ilustracje. Przy stoisku z garncarstwem tworzyliśmy naczynia ceramiczne. Można było również powalczyć na miecze z prawdziwym średniowiecznym rycerzem oraz wykonać sobie z nim fotografię. Atrakcją był wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadolicach Wielkich. Pan dzielnicowy z Posterunku Policji w Kamieńcu miał dużo pracy przy znakowaniu rowerów mieszkańcom gminy. Dużym zainteresowaniem naszych pociech cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie oraz basen z kulkami. Na scenie zadebiutowały dzieci ze Świetlicy Środowiskowej z Jeszkowic w przedstawieniu „Kopciuszek”. Podziwialiśmy występ Pana Mirosława Owczarka oraz Pawła Głowackiego. Podczas Gali Przyjaciół Dzieci podziękowano osobom, które aktywnie wspierają i pomagają dzieciom uczęszczającym do Świetlic Środowiskowych „Kuźnia”. W takcie trwania imprezy prowadzone były gry i zabawy dla dzieci. Przy stoisku informacyjnym udzielane były informacje w ramach kampanii „Reaguj na przemoc”.

 


Spotkanie zrealizowane zostało przez Stowarzyszenie na rzecz społeczności lokalnej Gminy Czernica „Rozwiń Skrzydła” działające przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w ramach projektu „Aktywni w każdym wieku” współfinansowanego przez Gminy Czernica. 

Renata Godek-Fiet

 

 

 

 

 

 

 


Galeria zdjęć...

 


 


14.03.2017r. - Spotkanie z okazji Dnia Kobiet

 

 

Coroczne święto Dzień Kobiet obchodziliśmy w sobotę 4 marca 2017r. w Czernicy w świetlicy wiejskiej. Zostało ono zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy, Gminną Publiczną Bibliotekę w Czernicy, Radę Sołecką wsi Czernica oraz Modowy Wehikuł Czasu. Podczas spotkania przedstawione zostały sylwetki trzech, wielkich kobiet, które zmieniały świat oraz dzieje kobiet dawniej i dziś. Nie zabrakło części muzycznej. Utwory zostały wykonane przez Panią Joannę Tabisz. Na koniec spotkania panie z Modowego Wehikułu Czasu zaprezentowały się w nadwornych tańcach. Publiczność też mogła sprawdzić swoje umiejętności w tańcach integracyjnych. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Radna wsi Czernica Pani Sabina Jasińska, Wójt Gminy Pan Włodzimierz Chlebosz oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Leszek Kusiak, którzy wręczyli paniom symbolicznego kwiatka. Dzieci ze Świetlic Środowiskowych z terenu gminy wykonały własnoręcznie metodą decupage drewniane ozdoby, które również zostały wręczone wszystkim uczestnikom. Szczególne podziękowania należą się Pani Helenie Hrynkiewicz- Dynia, Pani Teresie Hagmannsen oraz wszystkim paniom z Modowego Wehikułu Czasu.

 

 

  

 

 

 

 

 

 


 Galeria zdjęć...

 


 


14.03.2017r. - Spotkania  z serii Moje Chiny

 

W dniu 27 lutego odbyło się trzecie już spotkanie pt. „Moje Chiny”. Seniorzy na zajęciach nie tylko poznawali kolejne ciekawostki z życia w Chinach, ale i intensywnie usprawniali swoją pamięć. Następne spotkanie już 6 marca 2017r. w poniedziałek o godzinie 11:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do Galerii Zdjęć...

 

 


 

 Fotorelacja z pierwszych zajęć pt.: Karmnik

 

 


 


25.01.2017r. - Wolontariusze zagraniczni gościli w świetlicach środowiskowych w styczniu 2017r.

 

W Świetlicach Środowiskowych „KUŹNIA” od 13 do 20 stycznia 2017 roku odbyły się zajęcia pt. „Dookoła świata”. Dzięki współpracy z organizacją AIESEC gośćmi specjalnymi byli wolontariusze z Tajlandii, Hong-Kongu, Sri Lanki oraz Chin. Przygotowany plan spotkań obfitował w moc atrakcji. Wraz z ogromnym zaangażowaniem wychowawców zostały przeprowadzone zajęcia kulinarne, plastyczne, nauka kaligrafii, lekcje multimedialne. Na co dzień w naszych świetlicach wolontariusze wspólnie bawili się z wychowankami, uczestniczyli w zajęciach sportowych, wyjściach. Serdecznie dziękujemy również za odpowiedź na zaproszenie do udziału w zajęciach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czernicy. Dwukrotnie uczniowie mogli aktywnie włączyć się w zajęcia prowadzone przez naszych wolontariuszy. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych naszych działaniach!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć...

 

 

 Zapraszamy do galerii zdjęć

 

 

 

 ARCHIWUM

5685